Dotyk dla Zdrowia i Kinezjologia
program warsztatów
ŻYCIE = NIEUSTANNY RUCH – to praca całego organizmu , działania na zewnątrz , aktywność naszego mózgu i zmysłów oraz dynamika emocji.
Kinesis/gr/ znaczy ruch ,więc szeroko rozumiana wiedza o nim i świadome jej wykorzystanie z pewnością poprawia jakość naszego funkcjonowania ; dotyczy to zarówno osobistego stanu psycho-fizycznego i intelektualnego oraz aktywności rodzinnej,zawodowowej,społecznej.
Z szerokiej propozycji kinezjologii zaprezentowane będą dwie metody:
– DOTYK DLA ZDROWIA autor J. Thie
– KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA /ze szczególnym uwzględnieniem Brain Gym/ autor P. Dennison
DOTYK DLA ZDROWIA / Touch for Heath/
Autor : John Thie
DOTYK DLA ZDROWIA to jedna z części kinezjologii stosowanej-nauki o aktywizacji mięśni wykorzystującej badanie stanu sprawności mięśni do oceny stanu zdrowia.
Kinezjologia stosowana zakłada, że ciało człowieka jest całością o wielorakich i zróżnicowanych funkcjach, które można rozpatrywać w aspektach: biochemicznym, emocjonalno-psychologicznym i strukturalno-ruchowym,
DOTYK DLA ZDROWIA jest bezpieczną metodą uaktywniania naszych naturalnych zasobów siły życiowej, niezbędnej do utrzymania właściwego napięcia aparatu mięśniowego bezpośrednio związanego z aktywnoścą narządów.
Metoda dr J. Thie wykorzystująca wiedzę medycyny współczesnej i starożytnej- uznana jest w ponad 40 krajach i stanowi doskonale uzupełnienie leczenia konwencjonalnego a także profilaktykę zdrowia.
Celem szkolenia jest nauka:
-diagnostyki sprawności mięśni poprzez stosowanie TESTU MIEŚNIOWEGO
-praktycznego usprawniania poszczególnych mięśni poprzez pracę z przyczepami mięśni, punktami neurolimfatycznymi i nauronaczyniowymi oraz meridianami związanymi z mięśniami,
Wiedza uzyskana podczas szkolenia umożliwi poprawienie ogólnej kondycji organizmu, łagodną korektę postawy, rozładowywanie napięć emocjonalnych i redukcje skutków stresu.
Nabyte umiejętności z powodzeniem mogą wykorzystywać masażyści,rehabilitanci,pedagodzy oraz rodzice i opiekunowie chcący wspierać rozwój dzieci Metoda i wykorzystywane w niej techniki skierowane są do wszystkich zainteresowanych zdrowiem,dobrą kondycją własną i swoich najbliższych oraz wspieraniem podopiecznych czy pacjentów.
KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA – autor Paul Dennison
To prosty system ćwiczeń/zabaw ruchowych i sportowych/ integrujących całościowy system ciało-intelekt-emocje, które wpływają na lepszą jakość codziennego funkcjonowania, doskonalenie umiejętności szkolnych czy radzenia ze stresem.
Metoda oparta na naturalnym rozwoju ruchowym jest bezpieczna i stanowi nieustanne źródło poznania siebie i kreatywnych poszukiwań.
Chętnie wykorzystywana jest przez nauczycieli, pedagogów, psychologów,terapeutow zajęciowych, arteterapeutów, opiekunów i rodziców.
Zaprezentowane zostaną trzy podstawowe obszary ćwiczeń i zabaw dotyczące wzmacniania trzech obszarów integracji ciało- umysł:
– Komunikacja/komunikowanie się, porozumiewanie się/ czyli integracja lewa/prawa półkula i lewa/prawa strona ciała
– Organizacja/organizowanie się/ czyli integracja dolnych/odruchowo-emocjonalnych/ i górnych/myślących/ obszarów naszego mózgu
– Zrozumienie / koncentracja/ czyli zdolność funkcjonowania ciała i umysłu w relacji przód-tył ciała i przednie-tylne partie mózgu/płat czołowy,skroniowy i potyliczny/
KOMUNIKACJA (Komunikowanie się, Porozumiewanie się)
Komunikacja jest tu rozumiana jako możliwość skutecznego porozumiewania się każdego z nas ze sobą samym i z otoczeniem.
Jest ona podstawowym pojęciem współzależności funkcjonalnej pomiędzy dwiema lateralnymi półkulami nowej kory mózgowej. Na poziomie neurofizjologii podstawą procesów komunikacji jest sieć nerwowa pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgową, przebiegająca poprzez ciało modzelowate.
Mechanizm porozumiewania się rozwija się podczas wczesnych doświadczeń dziecka związanych z działaniami wzrokowymi w bliskiej odległości, słuchowymi, kinestetycznymi i dotykowymi. Te działania wpływają na specjalizację półkulową stymulując poziom integracji między oczami, uszami i półkulami mózgowymi pracującymi jako zintegrowany, jednolity system.
Komunikowanie się jest więc realizowane zarówno w aspekcie werbalnym jak i mowy ciała – rozumienie i interpretacja języka poprzez obuuszne słyszenie, odbieranie bodźców wzrokowych poprzez obuoczne widzenie i wyrażanie znaczenia poprzez mowę, gestykulację i działanie.
Ćwiczenia proponowane w tym rozdziale skierowane są na aktywizację podstawowych umiejętności związanych z porozumiewaniem się takich jak:
- Koordynacja ruchowa w dużej i małej motoryce: autonomiczność, współzależność i współpraca poszczególnych części ciała
- Świadomość schematu i pracy ciała: odczuwanie, umiejętność oceny i selekcjonowania bodźców wzrokowych, słuchowych i dotykowych
- Mowa ciała : umiejętność odczytywania komunikatów niewerbalnych i ich wysyłania
- Mówienie: rozwój mowy na poziomie werbalnym z uwzględnieniem czynników fizjologicznych, psychologicznych i oddziaływań dydaktycznych
- Interpretacja języka mówionego: komunikat, polecenie, ukryte znaczenie, intencja językowa
- Postrzeganie i interpretacja obrazu (trójwymiarowego i dwuwymiarowego)
- Rozumienie symboli i znaków (przede wszystkim litery i cyfry)
- Czytanie: umiejętność odczytywania i rozumienia języka pisanego
- Interpretacja tekstu czytanego (czytanie ze zrozumieniem)
- Pisanie: opanowanie liter i znaków, zasad kaligrafii i ortografii, automatyzm i tempo pisania
- Wyrażanie myśli w formie pisemnej
- Motywacja do porozumiewania się z otoczeniem w w/w formach.
ORGANIZACJA (Organizowanie się)
Organizacja jest tu rozumiana jako zdolność do funkcjonowania naszego ciała i umysłu jako jedności racjonalno-emocjonalnej, której podstawą jest integracja dolnych (odruchowo-emocjonalnych ) i górnych ( myślących) części naszego mózgu. Taka organizacja pracy mózgu i ciała stanowi bazę tworzenia się skutecznej strategii naszego działania. Pojęcia, idee, wyobrażenia ściśle związane z realnym światem doświadczeń stają się punktem wyjścia do tworzenia tych strategii.
Skutecznie nauczyć się czegoś można tylko wtedy gdy pojawia się zaangażowanie emocjonalne i poczucie sensu. Ośrodki emocjonalne na poziomie śródmózgowia są odpowiedzialne za uczenie się skojarzeniowe. Reagują one na metaforę lub symbol sprzyjając tworzeniu się skojarzeń, które są skuteczniej zapamiętywane i łatwiej wywoływane z pamięci. Pozytywne doznania emocjonalne wzmacniają system motywacji zarówno do podejmowania procesów myślowych (operowanie informacją) jak i do działania.
Funkcjonowanie dobrze zorganizowanej osoby wynika ze świadomości
kim jest w każdej sytuacji. Ta świadomość daje poczucie własnej przestrzeni i przestrzeni innych osób. Pozwala na uporządkowanie działania na indywidualnym poziomie, ale również daje zdolność odczytywania i dostosowywania się do sposobu funkcjonowania otoczenia poprzez dokonywanie właściwych wyborów i wprowadzanie korzystnych zmian.
Ćwiczenia proponowane w tym rozdziale skierowane są na aktywizację podstawowych umiejętności związanych z organizacją:
koordynację dołu i góry ciała ze szczególnym uwzględnieniem odruchu chodu i odruchu napięcia i rozluźnienia mięśni brzucha: autonomiczność, współzależność i współpraca dołu i góry ciała ( w pionie np. lewe biodro-lewe ramię i po skosie np. lewe biodro-prawe ramię)
właściwą postawę ciała
równowagę: statyczną i dynamiczną
stymulację koordynacji pracy oczu, uszu, rąk i nóg
przystosowanie do wymagań otoczenia: umiejętność zrozumienia i zastosowania reguł działania
współpracę w działaniu z innymi osobami
samoobserwację i samokontrolę
kreatywność i ekspresję
rozwijanie własnej strategii zabawy, uczenia się i planowanego działania
porządkowanie przestrzeni wokół siebie według przyjętych zasad
otwartość na proces uczenia się
aktywność ruchową jako podstawę aktywności intelektualnej i równowagi emocjonalnej
ZROZUMIENIE /Koncentracja/
Zrozumienie w tym opracowaniu, zgodnie z intencją twórców programu Gimnastyka Mózgu ®, określane jest jako zdolność do funkcjonowania ciała i umysłu w relacji przód-tył ciała i przednie-tylne partie mózgu (płat czołowy, skroniowy oraz ciemieniowy i potyliczny). Jednoczesne skupienie uwagi na detalu i utrzymanie świadomości całości obrazu (perspektywy) – racjonalna reakcja na bodziec i zdolność do nadzorowania własnego ruchu. – jest efektem prawidłowych relacji przednich i tylnych obszarów mózgu.
Przednia część mózgu (płaty czołowe) odpowiada za rozumienie, kontrolę motoryki i logiczne działania. W pniu mózgu zlokalizowany jest mechanizm przetrwania – silny wzorzec reakcji na zagrożenie. Jeśli w procesie uczenia się otrzymamy ilość informacji których nie nadążamy przyswajać, mózg zareaguje ”wycofaniem się”, powstrzymaniem działania. Fizjologicznym odruchem w takim momencie jest odruch skracania mięśni – przede wszystkim z tyłu ciała od pięt aż do głowy. Jest to tzw. odruch ochrony ścięgien. Kiedy nadmiernie boimy się ruszać ( poznawać, przyswajać ), odruch ochrony ścięgien skraca włókna mięśni, ograniczając nasze działania do zachowania biernego, do stanu przetrwania w stresującej sytuacji. Kiedy jesteśmy otwarci na działanie (poznawanie, przyswajanie), mięśnie i ścięgna przechodzą poprzez stan naturalnej aktywności, do działania.
Zrozumienie można też określić jako zdolność do właściwej (pełnej) obecności człowieka w danej sytuacji, która wyraża się poprzez aktywność wszystkich stref funkcjonalnych mózgu, zapewniającą poczucie bycia i działania tu i teraz. Możliwość oceny tego stanu daje podstawę do racjonalnej decyzji przejścia do następnej sytuacji (np. w procesie uczenia się przyswojenie kolejnej umiejętności).
Ćwiczenia proponowane w tym rozdziale skierowane są na aktywizację podstawowych umiejętności związanych ze zrozumieniem:
- koordynację przodu i tyłu ciała: autonomiczność, współzależność i współpraca przodu i tyłu ciała
- właściwą postawę ciała w sytuacji utrzymywania stanu skupienia i perspektywy
- utrzymywanie elastyczności pracy kolan, obszaru miednicy i obręczy barkowej (szczególnie w sytuacjach stresowych)
- odróżnianie informacji istotnych i nieistotnych z punktu widzenia postawionego zadania
- koncentrację na zadaniu
- przewidywanie rezultatów własnych decyzji i podjętych działań
- uwolnienie od nadmiernej kontroli i nadmiernego rozproszenia działań
- organizację czasu (eliminacja pośpiechu i opóźnienia)
- świadomość bycia i działania tu i teraz
- racjonalne działanie w sytuacjach stresowych
Zajęcia prowadzi
Joanna Zwoleńska – pedagog, kinezjolog, arteterapeuta, licencjonowany instruktor Dotyku dla Zdrowia i Kinezjologii Edukacyjnej