Odkryj, jak psychologia wpływa na podejmowanie decyzji w grach i zwiększ swoje szanse na wygraną w Vavada, gdzie emocje spotykają się z rozumem. Создайте свою стратегию успеха с Vavada: выбирайте лучшие слоты, участвуйте в турнирах и наслаждайтесь яркими эмоциями. Apteka Zdrowie na Ty kraken сайт кракен маркет даркнет кракен тор зеркало
Rainbow Map – nowe narzędzie wspomagające terapię o wielowymiarowym zastosowaniu w psychoterapii i psychologii

Rainbow Map – nowe narzędzie wspomagające terapię o wielowymiarowym zastosowaniu w psychoterapii i psychologii

Artykuły psychologia, Blog Instytutu Psychologii Stosowanej
Rainbow Map – nowe narzędzie wspomagające terapię o wielowymiarowym zastosowaniu w psychterapii i psychologii Kilka tygodni temu miałam przyjemność poznać twórcę narzędzia Rainbow Map Andrew Thomas’a – niesamowitego psychoterapeutę z Wielkiej Brytanii, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu zawodowym. Skutkiem naszej współpracy było zorganizowanie pierwszego w Polsce szkolenia z narzędzia terapeutycznego Rainbow Map, które z powodzeniem jest stosowane w Wielkiej Brytanii, a kolejne szkolenia oferowane przez Andrew Thomas’a oferują dostęp do tego narzędzia psychoterapeutom na całym świecie. Rainbow Map zyskuje coraz większe uznanie i popularność, a kolejne artykuły na jego temat pojawiają się w prestiżowych pismach z zakresy psychologii. Czym jest Rainbow Map? Jest to wielowymiarowe narzędzie terapeutyczne, które pozwala: Wykorzystać je w każdym nurcie psychologii, a w szczególności w terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej, eksperymentalnej, humanistycznej, schematów, i in.; Zbudować i zrozumieć…
Read More
Powstawanie traumy u dzieci. Pomoc od najmłodszych lat. – Ewa Polit

Powstawanie traumy u dzieci. Pomoc od najmłodszych lat. – Ewa Polit

Artykuły psychologia, Blog Instytutu Psychologii Stosowanej
Istnieje kilka rodzajów traum, te które są spowodowane nadużyciami seksualnymi, przemocą, nagłą śmiercią kogoś bliskiego, udziałem w działaniach militarnych, wypadkami. Są także traumy wywołanie brakiem zaspokojenia potrzeb podstawowych w dzieciństwie, poczuciem odrzucenia (brak okazywania uczuć i poświęcania uwagi dzieciom), zaburzeniami rozpoznania sytuacji stresowych. U dziecka traumę może wywołać bardzo wiele czynników. Pomimo tego, że uważa się powszechnie, że katalog stresorów jest dość znany, ja wychodzę z założenia, że jest otwarty. System powstawania traum. Poza nagłymi zdarzeniami wywołującymi stres u dzieci (u dorosłych również), jak ciężkie nadużycia, przemoc, śmierć i in., mamy jeszcze do czynienia z powstawaniem traumy poprzez zaburzenie postrzegania sytuacji. Kwestia powstawania traum jest bardzo złożona w każdym przypadku. Postaram się wyjaśnić szerzej zjawisko powstawania traum u dzieci (i dorosłych) spowodowanych zaburzonym postrzeganiem sytuacji. Jedną z pierwszych osób badających…
Read More
Leczenie traumy, PTSD, depresji. Psychoterapia – pokarm dla mózgu. Składniki odżywcze – pokarm dla ciała. – Ewa Polit

Leczenie traumy, PTSD, depresji. Psychoterapia – pokarm dla mózgu. Składniki odżywcze – pokarm dla ciała. – Ewa Polit

Artykuły psychologia, Blog Instytutu Psychologii Stosowanej
Tajemnicą nie jest, że trauma, PTSD, depresja - są złożonymi zaburzeniami psychicznymi, którym wielu uczonych przygląda się od wieków. Obecnie mamy liczne metody leczenia tych zaburzeń, wg różnych modalności psychoterapii od CBT, po psychoanalizę, terapię psychodynamiczną, pracę z ciałem, do bardziej innowacyjnych metod EMDR, technika wiatru – czyli terapia kinestetyczna, MMRI (Magutova Method of Relfex Integration), a także najnowsze, które pojawiają się w Polsce – rTMS, do której mam największe zastrzeżenia, jako iż jest to leczenie polem magnetycznym, które ma rzekomo pobudzać sztucznie neurony i synapsy w mózgu. Ale to dalej sztuczne pobudzenie, gdzie dodatkowym obciążeniem dla całego organizmu będzie promieniowanie z pola magnetycznego (nie zapominajmy o metalach ciężkich w organizmie, na które nie wiadomo jak wpłynie otrzymanie konkretnej ilości takiego promieniowania), które jest dość szeroko krytykowane w związku z…
Read More
Trauma w nowej starej odsłonie – Ewa Polit

Trauma w nowej starej odsłonie – Ewa Polit

Artykuły psychologia, Blog Instytutu Psychologii Stosowanej
Najnowsze badania opublikowane przez Bessel’a Van Der Kolk, które gromadził przez 12 lat stawiają duży znak zapytania nad dotychczasowymi metodami leczenia traum. Czy psychoterapia poznawczo-behawioralna jest dalej najskuteczniejszą metodą leczenia PTS, PTSD oraz traumy? Czy terapia skoncentrowana na osobie powinna być częścią terapii poznawczo-behawioralnej? Jak trauma wpływa na życie danej osoby? Przyjrzyjmy się poniżej odpowiedziom na te pytania oraz wiele innych wątków pobocznych. Ludzie, którzy doświadczyli traum, są w „pułapce” myśli. Tkwią w niej bez końca. To, co jest dla nich najbardziej niebezpieczne, to wyobraźnia. Dlaczego? Ponieważ napędza ona cały proces myślenia o wydarzeniu traumatycznym, nasila jego ciągłe przeżywanie, a czasami zniekształca obrazy z przeszłości. O ciągłej powtarzalności obrazów z przeszłości osób po traumach pisał jako jeden z pierwszych Pierre Janet, który twierdził, że ewolucja takich ludzi (głównie emocjonalna) jest…
Read More

DLACZEGO WARTO PRZEJŚĆ TRENING INTERPERSONALNY

Artykuły psychologia
DLACZEGO WARTO PRZEJŚĆ TRENING INTERPERSONALNY? „Nowe możliwości....więc wszystko, co najlepsze może się wydarzyć...wystarczy sięgnąć po okazję, która właśnie do Ciebie zagląda …stworzyć plan i działać...przecież Ty właśnie Ty jesteś najważniejszym powodem by sięgnąć do kosztowania cudów życia.” Trening interpersonalny jest procesem jedynym w swoim rodzaju, chociaż mechanizmy tworzenia grupy są stałe to jednak masz możliwość tworzenia i uczestniczenia w całym procesie, w wydarzeniu, które jest niepowtarzalne, więc już ta niepowtarzalność wskazuje, że warto, że masz możliwość doświadczyć czegoś bezprecedensowego. Ponadto masz możliwość nauki doświadczania, nazywania i wyrażania uczuć, zrozumienia ich wpływu a siebie a także na innych, masz możliwość zrozumienia jak zachowania Twoje oddziałują na Ciebie i innych i odwrotnie a też eksperymentowania z nowymi zachwianiami w atmosferze poszanowania, zaufania i akceptacji. Odpowiadając już w tym momencie na pytanie czy…
Read More

Wampiry emocjonalne

Artykuły psychologia
Czy wampiry emocjonalne (energetyczne) istnieją w dzisiejszym świecie? Słowo wampir kojarzy nam się z horrorem z kimś, kto wysysa krew czy zabiera życie. Tutaj mowa będzie o wampirach, które żywią się naszymi emocjami i w pewnym sensie odbierają nam życie albo raczej chęć do życia, czyli wysysają nasze siły życiowe. Temat niby wszystkim znany natomiast ja go poruszę, ponieważ w wirze życia i jego pędzie często zapominany o nas samych i o drugim człowieku. Więc kim jest emocjonalny (energetyczny) wampir? Otóż może być nim każdy, nawet najbliżsi, członkowie rodziny, przyjaciele, współpracownicy mimo zapewnień o miłości, bliskości i różnych deklaracjach nam składanych. Nie zawsze łatwo go rozpoznać, ponieważ na początku tworzy aureolę swojej wspaniałości, potrafi zawładnąć naszym umysłem i nie wiemy sami, kiedy i jak wpadamy w destrukcyjną relację „po uszy”…
Read More
Zrozumieć narcyzm

Zrozumieć narcyzm

Artykuły psychologia, Blog Instytutu Psychologii Stosowanej
ZROZUMIEĆ NARCYZM - Anna Cichocka Fragment pracy dyplomowej napisanej w Instytucie Psychologii Stosowanej pod kierownictwem naukowym dra Marka Łypa Narcystów/Psychopatów możemy spotkać w każdej dziedzinie życia, w której liczy się władza nad ludźmi, począwszy od małego przedsiębiorstwa a skończywszy na przywódcach państwowych. Brak lęku i wyrzutów sumienia oraz umiejętność manipulacji, czyli cechy, które charakteryzują osobę zaburzoną, to najbardziej pożądane cechy w dzisiejszym świecie. Psychopaci „wyższego szczebla“ to nie szaleńcy. Wprost przeciwnie, ich bezproblemowa pewność siebie zdaje się być prawie jak nieosiągalne marzenie i jest generalnie tym, co „normalni“ ludzie starają się zdobyć uczęszczając na treningi asertywności. "Psychopaci rozkwitają w kulturze, która nagradza rywalizację i zwycięstwo, zuchwalstwo i ryzykanctwo, sukces i materializm, ambicję i władzę, społeczne znajomości i społeczny awans, status i prestiż, styl i wygląd ponad treścią i głębią, oraz słodki, dowcipny urok i sztuczne…
Read More

Zdradzony

Artykuły psychologia
Zdradzony (przemyślenia po psychoterapii) Tak, myślałem ,że nigdy mi się to nie przytrafi. Jak to? Naszego cudownego związku coś takiego nie może dotyczyć. A jednak, stało się.......działo się długo zanim to do mnie dotarło. Koniec świata chyba byłby dla mnie mniej dotkliwy. Przynajmniej nie musiałbym tyle cierpieć. Jak mogła zrobić mi to osoba, którą kochałem ponad wszystko. Gdy się dowiedziałem poczułem ulgę, miłość a zaraz potem nienawiść, zżerający od środka ból, zazdrość, żal. I tak w kółko i te wszystkie emocje występowały równocześnie. Brak snu, ciągły stres, mętlik – nawet ataki hiperwentylacji. Nie dawałem rady, już nawet sam organizm zaczął się buntować. Dlatego podjąłem decyzję o terapii i to we dwoje. Nawet gdyby żona się nie zdecydowała poszedłbym sam. Od razu wiedziałem, że sam nie dam rady albo będę cierpiał…
Read More

Dlaczego on nie słucha

Artykuły psychologia
Dlaczego on nie słucha. Wczoraj wieczorem starałam się znaleźć historię do tego artykułu. Tematy przelatywały mi przez głowę i nie bardzo wiedziałam, który wybrać. Nagle rozdzwonił się telefon. W słuchawce usłyszałam głos mojej koleżanki, która dzwoniła zrelacjonować mi swój niezbyt udany dzień. - Grażynko! Padam na twarz ze zmęczenia i jeszcze pokłóciłam się z mężem, muszę z Tobą o tym porozmawiać. Dzisiaj miałam ważny dzień w pracy, najpierw nerwówka w biurze, a o 13 spotkanie, na którym prezentowałam nowy produkt firmy. Ubrała się w jasną garsonkę i te buty beżowe, które kupiłyśmy razem. Kiedy wychodziłam z biura na spotkanie już lał deszcz. Nie pytaj w jakim stanie tam dotarłam. Byłam mokra jak kura, czułam się nie komfortowo i w trakcie spotkania byłam spięta, a buty są do wyrzucenia. - No…
Read More

Zazdrość

Artykuły psychologia
ZAZDROŚĆ ZIELONOOKI POTWÓR „Zielonooki potwór , szydzący z mięsa którym się karmi” Tak Szekspir określił zazdrość , niesłychanie głębokie ludzkie uczucie, które jest połączeniem pragnienia, posiadania i nieufności. Zazdrość może pojawić się w każdej chwili. Kiedy ludzie zakochani są w sobie po uszy, kiedy zapadają w senne przywiązanie ,nawet kiedy sami dopuszczą się zdrady, nawet wtedy gdy się rozstali lub zostali porzuceni, zielonooki potwór może pojawić się na scenie. Testy psychologiczne przeprowadzone pośród Amerykanów wykazują ,że żadna z płci nie jest bardziej skłonna do zazdrości, chociaż każda inaczej jej doświadcza. Kobiety udają zazwyczaj obojętność, żeby zupełnie nie zrazić do siebie niewiernego partnera. Natomiast zazdrośni mężczyźni częściej porzucają ukochaną ; wyraźnie bardziej im zależy na zachowaniu twarzy i poczuciu własnej godności. Zazdrość najczęstsza jest u osób, które czują się niedowartościowane ,…
Read More